Alzaymır Hastalarına Umut Işığı Doğdu!

Kahramanmaraş’ta bir grup akademisyen östrojenin alzaymırdaki etkilerini araştırdı. Yapılan 3 yıllık çalışmanın ardından olumlu sonuca ulaştıkları açıklamaları geldi. Gelen olumlu sonuç alzaymır hastalarının tedavisinde umut ışığı doğurdu. Konu hakkında açıklama yapan Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kurt: "Oluşturduğumuz alzaymır hastalık modelinde östrojenin, GPER1 reseptörü aracılığıyla oksidatif stresi azaltarak, sinir hücre ölümünü azalttığını gösterdik""Alzaymır hastalığının tedavisine umut ışığı doğmuştur" dedi.

Alzaymır Hastalarına Umut Işığı Doğdu!
Alzaymır Hastalarına Umut Işığı Doğdu! Hasan Vural Topbaş

Kahramanmaraş’ta bir grup akademisyen östrojenin alzaymırdaki etkilerini araştırdı. Yapılan 3 yıllık çalışmanın ardından olumlu sonuca ulaştıkları açıklamaları geldi. Gelen olumlu sonuç alzaymır hastalarının tedavisinde umut ışığı doğurdu. Konu hakkında açıklama yapan Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kurt:  "Oluşturduğumuz alzaymır hastalık modelinde östrojenin, GPER1 reseptörü aracılığıyla oksidatif stresi azaltarak, sinir hücre ölümünü azalttığını gösterdik""Alzaymır hastalığının tedavisine umut ışığı doğmuştur" dedi. 

Kahramanmaraş’ta bir grup akademisyen östorojenin alzaymırdaki etkileri üzerinde bir araştırma yaptı. Süren 3 yıllık çalışmanın ardından olumlu sonuç elde ettikleri ortaya çıktı. Akademisyenler hastalığın tedavisi için umut olacak formül geliştirmeyi başardı. 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akif Hakan Kurt’un başkanlığında 2014 yılında bir çalışma başlatıldı. Halk arasında ileri derecede unutkanlık olarak bilinen ve tıpta alzaymır olarak geçen hastalıkla ilgili tedavi araştırması tam 3 yıl sürdü. 

Daha önceleri yapılan araştırmalarda alzaymırda kadınların risk olarak daha önde olduğu ortaya çıkmıştı. Bunu bilen akademisyenler araştırmalarına bunun üzerinden başlayarak östorojen hormonu üzerinde çalıştı. Bu alanda yapılan çalışmada sinir hücrelerindeki ölüm oranlarını azaltacak ilacın formülünün geliştirildiği belirtildi. 

Yaptıkları araştırma sonucu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Yard. Doç. Dr. Akif Hakan Kurt şu ifadeleri kullandı:

"Alzaymır hastalığıyla kadınlık hormonu olan östrojenin ilişkisini gösteren ve tedaviye yönelik yeterli bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Biz bu nedenle östrojenin farklı reseptörlerinin alzaymır hastalığındaki koruyucu rolü ve mekanizmasını gösteren bu çalışmayı Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı ile ortaklaşa gerçekleştirdik. Oluşturduğumuz alzaymır hastalık modelinde östrojenin, GPER1 reseptörü aracılığıyla oksidatif stresi azaltarak sinir hücre ölümünü azalttığını gösterdik." dedi. 

 

alzaymır hastalara umut ışığı tedavi yeni yöntem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CNN Türk Tarafından Ekrandan Çekilen Nevşin Mengü’nün Yeni Adresi Belli Oldu!
CNN Türk Tarafından Ekrandan Çekilen Nevşin Mengü’nün Yeni Adresi Belli Oldu!
Müge Anlı ile Tatlı Sert 23 Haziran 2017 Sezon Finali! Müge Anlı, Fahire Kara Hakkında Son Gelişmeleri Anlattı!
Müge Anlı ile Tatlı Sert 23 Haziran 2017 Sezon Finali! Müge Anlı, Fahire Kara Hakkında Son Gelişmeleri Anlattı!