Mahfi Kardeş Kardeş Yaşamak
Kardeş Kardeş Yaşamak
Mahfi
Yazar Profili

Kardeş Kardeş Yaşamak

Yönetilebilir bir süreç olan yaşantılarımıza hükmedemediğimizden dolayı hem kendimizle hem de toplumla sürekli kavga halindeyiz. Kardeş kardeş yaşayarak keyifli bir yolculuk haline getirebileceğimiz yaşantılarımızı, kavga ederek çekilmez bir hale getiriyoruz. 
 
Kardeş kardeş yaşamanın en önemli sırrı toplumla kendimiz arasındaki dengeyi kurabilmekte saklıdır. Öncelikle kendi sorunlarımızı, daha sonrada toplumun sorunlarını anlayarak çözüm üretemediğimiz sürece bir arşın yol alamayacağımız ise ayrı bir gerçektir. 
 
Kardeş kardeş yaşamanın önündeki sorunları sıfıra indirgeyemesek de doğru yöntemler kullanarak en aza indirgememiz mümkün. Ancak bu doğru yöntemler, fedakarlık ve hoşgörü gerektirdiğinden dolayı günümüz insanlarının bu yöntemleri uygulaması zor. 
 
Toplum ile birey arasındaki çatışmanın ana nedeni farklılıklara saygı duymamamızdır. Bu çatışma ise toplumsal yaşantıda nefreti körüklediğinden dolayı bırakın kardeşçe yaşamayı, birlikte yaşama yeteneğimizi dahi gün geçtikçe yitiriyoruz. 
 
İnsanların toplum içerisinde kardeşçe yaşayabilmesi için ortak değerlerinin olması gerekir. Bu ortak değerler, toplumun el ele vererek birlik olmasını ve zulme karşı durmasını sağlar. Ancak günümüzde televizyon, internet, sosyal medya gibi düşmanlar, toplumsal değerlere saldırdığından dolayı toplumun bireyleri ya ezilen ya da ezen tarafta olmaya mecbur kalmıştır. Böyle bir tablo ise toplumdaki kardeşlik duygusuna büyük bir hasar vermiştir. 
 
'Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.' diyen bir Peygamberin ümmeti olan bizler, komşusu aç iken yardım elini uzatmak yerine açlığından dolayı komşumuzu suçlar hale geldik. Oysa insanın değeri, başka insana verdiği değer kadardır. Yani biz, aç olan komşumuzu suçlamakla, ayıplamakla komşumuzu değil, kendimizi alçaltmış oluruz. 
 
Kardeş kardeş yaşadığımız ve ihtilafa düşmediğimiz sürece huzur içerisinde yaşar gideriz. Kardeşçe yaşadığımız müddetçe kötü günlerimizde birbirimize destek, iyi günlerimizde sevincimize ortak oluruz. Birbirimizin elini hiç bırakmayız. Toplumsal hastalıkların en iyi ilacıdır kardeşçe yaşamak.   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti