Düğünlerin vazgeçilmezi Trabzon Hasırı

Düğünlerin vazgeçilmezi Trabzon Hasırı

Trabzon’da yaşayan kadınların el emeği ve göz nuru ile ortaya koydukları Trabzon Hasırı Türkiye ve dünya çapında düğünlerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Yıllarını hasır dokumacılığına veren Şadıman Saraç, hayatının mesleği haline gelen bu iş ile tanışma sürecini ve yapılış aşamalarını bizimle paylaştı.

Düğünlerin vazgeçilmezi Trabzon Hasırı
Düğünlerin vazgeçilmezi Trabzon Hasırı
  • Yazar:
  • E Posta:
  • Telefon:

Türkiye ve dünyada Trabzon Hasırı diye bilinen ve kuyumcuların vitrinlerini süsleyen takı seti her ne kadar pahalılığı ile el yaksa da genellikle zengin insanların düğünlerde en çok tercih ettiği takılardan biri. Fiyatı oldukça yüksek olan bu takıların yapılışı ise vitrinde durduğu kadar basit değil. 9 yaşında hasır dokumacılığına başlayan Trabzonlu Şadıman Saraç meslek haline getirdiği bu işinin oldukça emek isteyen bir işlem olduğunu belirtti.

 

İlkokul mezunu Saraç hasır dokumayı bir ayda ablasından öğrendi. Maddi sıkıntılardan dolayı bu işi yapmaya girişti, dokuma kursuna gitti ve ustalık belgesi aldı. Zamanın ona kazandırdığı tecrübede eklenince işinin ehli bir hasır dokuyucusu oldu. Saraç; “Aslında bu işte maddi gelir çok az, en büyük avantajı ise istediğim her ortamda hasır dokuyabiliyorum” sözleri ile evinde bu işi yapabilmesinin onun için önemli olduğunu ifade etti.

 

25 yıldır hasır dokumacılığı yapan Saraç, bu işe ilk olarak kara gümüş dokuma ile başladı. Daha sonra gümüş ve işi tamamen öğrenince ise altın dokumaya başladı. Yaptığı takıları kuyumcuya gösteren Saraç işinin beğenilmesi ile dokumacılığı meslek olarak yapmaya başladı. Yıllardır aynı kuyumcu ile çalıştığını belirten Saraç, aynı anda birkaç kuyumcu ile çalışmanın ise mümkün olmadığını vurguladı.

 

“İĞNE İLE KUYU KAZMAK GİBİ”

“Hasır dokumayı öğrenmek çok zor değil herkes bir ayda öğrenebilir ama önemli olan sabretmek ve devam edebilmek. Bu iş eğer tabiri doğru ise iğne ile kuyu kazmak gibi bir şey” diye dokumacılığın sabır gerektirdiğini anlatan Saraç, bunun yanı sıra sigortası olmayan bir iş olmasının da artı bir dezavantaj olduğunun altını çizdi.

 

7 MİLYARLIK İŞTEN 70 LİRA KAZANÇ

“Kuyumcu iş olduğunda beni arıyor ve gidiyorum. Bir bilezik yapacaksam ona göre altın tartıyor ve gram olarak bana veriyor. O hafta içerisinde bileziği tamamlayıp kuyumcuya teslim ediyorum. Bileziğin uzunluğu yirmi santim günlük altı yedi saat çalışma ile bir haftada yapıyorum. Gerdanlığın ise 42 santim onu yapmak ise 3 günümü alıyor. Eğer küpede yapılacaksa gerdanlığı daha uzun yapıyorum fazlasını kesip küpe yapıyorlar. Aldığım para 60-70 TL civarı yaptığım bileziğin vitrindeki fiyatı ise 7 milyar gibi bir rakam” şeklinde bu zor süreci bizimle paylaşan Saraç, işinde hak ettiği kazancı alamadığını ama evde canı sıkılan insanlar için iyi bir uğraş olduğunu dile getirdi. Yazın düğünlerden dolayı çok yoğun olduğunu ve kış aylarına göre daha fazla kazanç sağlandığını da sözlerine ekledi.

 

Hasırı dokumak için vazgeçilmez üç araç ise çifte, iğne ve tokmak. Altın teli kıvırmaya yarayan çifteyi dokumayı yapan kişi 60 TL ödeyerek demircilerde özel olarak yaptırıyor. Takıyı tamamladıktan sonra en son işlem ise onu dövmek. Bu işlemi yapmak için ise vazgeçilmez olan araç tokmak. Bu tokmak ise mobilyacılarda yaptırılıyor en önemli özelliği şimşir ağacından yapılmış olması.

 

 

ÖZEL HABER

trabzon hasır dokuma kültür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti