ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI

ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankara-Moskova arasındaki uçak krizinden sonra ilk kez bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü ve ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Reuters'a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını "çok olumlu" olarak tanımladı.

ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI
ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI
  • Yazar:
  • E Posta:
  • Telefon:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  Devlet Başkanı , Ankara-Moskova arasındaki uçak krizinden sonra ilk kez bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü ve ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Reuters'a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını "çok olumlu" olarak tanımladı.

 ile  arasındaki tarihi zirveye ilişkin şu detaylar öne çıktı:

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg havalimanında  işçiler tarafından karşılandı.

* Tarihi buluşma, "Çarlar köyü” olarak bilinen bölgedeki Konstantin Sarayı’nda gerçekleşti.

* Görüşme 1 saat 6 dakika rötarlı başladı, yaklaşık 1.5 saat sürdü.

* Türk ve Rus heyetlerin oturacakları yemek masasına koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin’in tokalaşma pozunun resmedildiği görüldü.

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

* Reuters'a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda  ve  arasında açık bir uzlaşı olduğunu söyledi. Türk yetkili, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını "çok olumlu" olarak tanımladı. Yetkili, “İki da ilişkileri ileriye götürme konusunda kararlı” dedi.

LİDERLERİN AÇIKLAMALARI

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki görüşme öncesi gazetecilerin görüntü almasına izin verildi. İki lider bu sırada açıklamalarda bulundu.

Rusya lideri Putin bu esnada yaptığı konuşmada, "Geçen sene Kasım ayında Rus askerlerin öldürülmesinden sonra ilişkiler düşük seviyeye alçaldı. Şu an Türkiye’nin iç siyasi durumu  derece zorlu. Türkiye’nin bu zorlu günlerinde buraya gelerek ziyarette bulunmanız iyi niyetinin ifadesidir. Bu gelişmeler her iki ülkenin hayrına olacaktır" dedi.

Türkiye'deki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin, "Tekrar bizim ilkesel tavrımızı dile getirmek istiyorum. Biz her türlü darbe kalkışmalarına, anayasaya aykırı olan bu tarz girişimlere karşı olacağız... Aynı zamanda Türk halkının bu sorunların üstesinden geleceğini, siz ülkenin başındayken üstesinden geleceğine inanıyorum.  hem başbaşa, hem de genişletilmiş durumda ilişkilerimizi ele alma fırsatımız olacak. Bu arada ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yeniden kurulması ve terörle mücadele konuları ele alınacaktır. Tekrar böyle bir fırsatımız olduğuna çok seviniyorum, hoşgeldiniz diyorum" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'DAN TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle dedi:

"Böyle bir hassas döneminde sizlerin bu randevuyu vermeniz hakkında çok teşekkür ediyorum. Aslında planlamamız malum G20 zirvesiydi. Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok farklı olumlu bir sürecin içine girmiştir. Büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir. Tabii o malum olaydan sonra onun süratle bir araya gelmemize vesile olması nedeniyle gerçekten teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir

Pazar günü de ’da yapılan dev miting halkımızın demokrasiye sahiplenişi ve darbelere karşı durmaları konusunda çok anlamlıydı. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır. Ben tekrar çok teşekkür ediyorum."

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü
Kapıdan gülümseyerek giren Erdoğan, Putin ile tokalaştıktan sonra yerine oturdu. 

Erdoğan-Putin görüşmesi planlanandan 1 saat 6 dakika geç başladı. Salona ilk önce Putin girdi ve yaklaşık 1.5 dakika Erdoğan’ın gelmesini bekledi.

 

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı St. Petersburg şehrinin dışında yer alan ve “Çarlar köyü” olarak bilinen “Strelna” bölgesi içindeki Konstantin Sarayı’nda ağırlıyor.

1797 yılında Rus Çarı Petro’nun emriyle inşa edilen saray daha sonra oğlu ve bir sonraki Rus Çarı Konstantin’e hediye edildi. Bu tarihten beri de adına Konstantin Sarayı deniyor.

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

Erdoğan ve Putin baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı.

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

Erdoğan ve Putin, ayrıca Türk ve Rus iş adamlarına da hitap edecek.

TABAKLARDAKİ İLGİNÇ DETAY

Bu arada Rus ve Türk heyetlerin görüşmeden sonra oturacakları yemek masasında ilginç bir detay gözden kaçmadı. Masaya koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin’in tokalaşma pozu resmedilmişti.

268 GÜN SONRA İLK KEZ

Erdoğan ve Putin en son 15 Kasım 2015'te Antalya'da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında bir araya gelmişti. 24 Kasım 2015'te ise Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke ilişkileri gerilmişti.

ERDOĞAN RUSYA'DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel  "TUR" ile saat 13.15'te Rusya'nın St. Petersburg kentine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı'nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı.

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü
St. Petersburg havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılayan Türk işçiler

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı  da Rusya'ya geldi.

Son dakika haberi: Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

erdoğan putin rusya türkiye kriz rusya türkiye ilişkileri 9 ağustos
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti