Reel Sektör Hazine Destekli Krediye Büyük İlgi Gösterdi

Reel Sektör Hazine Destekli Krediye Büyük İlgi Gösterdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten hazine garantili krediler ile ilgili açıklamalar geldi. Bu krediye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Şimşek, "Reel sektörümüz Hazine destekli kefalet sistemine büyük ilgi gösterdi. Bu kapsamda, 2 Mayıs itibarıyla 193 binin üzerinde kredilendirme işlemi gerçekleştirilirken, kullandırılan 108,5 milyar liralık krediye 95,3 milyar liralık kefalet sağlandı" dedi.

Reel Sektör Hazine Destekli Krediye Büyük İlgi Gösterdi
Reel Sektör Hazine Destekli Krediye Büyük İlgi Gösterdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten  hazine garantili krediler ile ilgili açıklamalar geldi. Bu krediye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Şimşek, "Reel sektörümüz Hazine destekli kefalet sistemine büyük ilgi gösterdi. Bu kapsamda, 2 Mayıs itibarıyla 193 binin üzerinde kredilendirme işlemi gerçekleştirilirken, kullandırılan 108,5 milyar liralık krediye 95,3 milyar liralık kefalet sağlandı" dedi.

Hazine garantili krediye reel sektörden büyük bir ilgi olduğunu söyleyen Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, "2  Mayıs itibarıyla 193 binin üzerinde kredilendirme işlemi gerçekleştirilirken,  kullandırılan 108,5 milyar liralık krediye 95,3 milyar liralık kefalet sağlandı."  dedi.
KOBİ’lerin ve ihracat işi yapanların finansman erişimi konusunda daha rahat etmeleri için Kredi Garanti Fonu’nda yapılandırma yaptıklarını söyleyen Şimşek, "Bununla sadece KOBİ'lere değil, aynı zamanda ihracatçı ve döviz  kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerle finans şirketlerine de finansmana  erişimde büyük kolaylık sağlamış olduk. Kefaletlerle artan finansman imkanlarının  zor durumdaki daha fazla firmaya, hızlı bir şekilde ulaşmasına katkı sağladık.  Hazine kefaletleri reel sektörümüze bir anlamda can suyu oldu." dedi.

EN ÖNEMLİ ETKİYİ PORTFÖY GARANTİ SİSTEMİ YARATTI 

Reel sektörün yoğun ilgi gösterdiği bu krediye en önemli etkiyi Portföy Garanti Sistemi’nin yaptığını belirten Şimşek, "2009'dan sistemin devreye girdiği bu yılın ocak ayına kadar Hazine  desteğiyle sağlanan kefaletlerin bakiyesi sadece 4 milyar lira düzeyindeydi ve 11  bin firmaya kefalet sağlanabilmişti. Uygulamaya koyduğumuz yeni sistem sonrası  onay süreci devam eden kredilerle birlikte KGF tarafından bankalara tahsis edilen  toplam kredi tutarı 141,4 milyar liraya ulaştı. KGF kefaletleri kapsamında 2  Mayıs itibarıyla 193 bin 34 adet kredilendirme işlemi gerçekleştirildi. Bu  çerçevede yararlanıcılara kullandırılan 108 milyar 494 milyon 508 bin 144 liralık  krediye 95 milyar 347 milyon 645 bin 439 liralık kefalet sağlandı. Söz konusu  kefalet artışlarında en önemli etkiyi Portföy Garanti Sisteminin yarattığı  görülmektedir." dedi.  

 

mehmet şimşek kredi reel sektör hazine destekli kredi portföy garanti sistemi KOBİ KGF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nur Yerlitaş'tan Canlı Yayında Skandal Sözler: “Şehitler Mehitler Aman Yeter”
Nur Yerlitaş'tan Canlı Yayında Skandal Sözler: “Şehitler Mehitler Aman Yeter”
Acun llıcalı Canlı Yayında Açıkladı: Survivor 2018 Ne Zaman Başlayacak?
Acun llıcalı Canlı Yayında Açıkladı: Survivor 2018 Ne Zaman Başlayacak?