Mahfi Eşimizle mi Evleniyoruz, Parasıyla mı?
Eşimizle mi Evleniyoruz, Parasıyla mı?
Mahfi
Yazar Profili

Eşimizle mi Evleniyoruz, Parasıyla mı?

İnsanlar, bekar olarak yaşamlarını sürdürme kabiliyetine sahip olsa da iyi gününde sevincini, kötü gününde üzüntüsünü paylaşabileceği, daha doğrusu iç dünyasını açabileceği bir eşe ihtiyaç duyar. Bu da eş seçiminde güvenin göstergesidir. Ancak günümüzün teknolojik ve kapitalist dünyasında insanlar eş seçerken güven duygusunu ikinci plana itmektedir. 

Günümüze hakim olan kapitalist sistem ve ilerleyen teknoloji yaşam koşullarını güçleştirmektedir. Çünkü kapitalist sistem ve teknoloji insanları hep daha iyiye yöneltmektedir. Nefis sahibi olan insan ise günümüzün daha iyi tuzağına çok kolay düşerek daha iyi evde oturmak, daha iyi arabaya binmek, evlerini son model teknoloji ile donatmak, daha iyi cep telefonu kullanmak, çocuklarını daha iyi okullarda okutmak ve saymakla bitmeyecek daha iyiler nedeniyle eş seçerken öncelikli olarak evleneceği kişinin yaşamına getireceği ekonomik getiriye bakmakta, kişiliği, karakteri, bağlılığı, şefkati ve az önce değindiğimiz güveni ikinci plana itmektedir. 

Eş seçiminde özellikle kadınların düştüğü ikinci bir tuzak ise sosyal statüdür. Eşinin toplumdaki statüsü sayesinde kendisine toplumda yer edinmek isteyen kadınlar için sosyal statü, bazen finansal getirinin önüne dahi geçmektedir. Ama gerçekler er geç vuku bulduğundan dolayı eş seçiminde sosyal statü ve finansal getiriyi göz önünde bulunduran kadınlar ya da erkekler, zamanla sosyal statü ve finansal getirinin mutluluğun anahtarı olmadığını anlamakta ve sırf çocukları için birbirlerine tahammül etmek zorunda olan varlıklar haline gelerek mutsuz bir yaşam sürmektedirler. 

Bizler, eş seçerken finansal getiriye sosyal statüye önem verdiğimiz sürece sağlıklı evlilikler yapamayacak, hayal ettiğimiz model eş ise sadece hayallerimizde kalacağından ruhumuzu esir alan zincirleri kırıp, özgürlüğün elinden tutamayacağız. 
Temelleri sağlam olan bir evliliğin yakınlık, tutku ve bağlılık olmak üzere üç temel direği olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Finansal getiri ve sosyal statüde eş seçiminde elbette önemlidir. Ama ikinci sıradakini ilk sıraya alırsak kendi kendimizi tuş etmiş oluruz. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti