Mahfi Çocuklara Şiddet
Çocuklara Şiddet
Mahfi
Yazar Profili

Çocuklara Şiddet

Günümüzün en önemli sıkıntılarından biri çocuklara yönelik şiddettir. Dünyada dört çocuktan birinin fiziksel şiddete maruz kaldığı ve 2015 yılında bir milyar çocuğun fiziksel, cinsel veya psikolojik şiddete uğradığı düşünüldüğü zaman durumun vahameti daha iyi anlaşılır. Çocuklara şiddet olayı genellikle kapalı kapılar ardında uygulandığından dolayı adeta görünmez oluyor. 
 
Toplumumuzun da çocuğa şiddet konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Toplumumuz, çocuğa şiddet konusunda bilinçlendikçe şiddete maruz kalmadan büyümenin her çocuğun hakkı olduğunu daha iyi anlayacaktır. Çocuklara uygulanan şiddet, onların fiziksel ve zihinsel gelişimine etki ettiği gibi toplumsal gelişmeye de darbe vurmaktadır. UNICEF ise çocuklara yönelik şiddet ile mücadele ederken şiddetin her türlüsüne göz yummayarak ENDviolence gibi kampanyalarla susmayarak çocuklara gizli uygulanan şiddeti gözler önüne sermeye çalışıyor. 
 
Şiddet gören çocuklar, yaşamları boyunca bu şiddetin izlerini taşıyabiliyor. Bu durumda çocukların fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz etkilediği için yetişkinlik dönemlerinde gerçek potansiyellerini bir türlü sergileyemiyorlar. Çocukların yaşama ve gelişme gibi bütün haklarını hiçe sayan şiddet yüzünden dünyada her beş dakikada bir çocuk hayatını kaybediyor. Dünyadaki cinayet vakaları incelendiği zaman 5 cinayet vakasından birinin kurbanının 19 yaşın altında kişiler olduğu, ayrıca 3'te birinin de 10 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğu bilinmektedir. 
 
Şiddete maruz kalan çocuklarda fiziksel yaralar zaman içerisinde iyileşse de psikolojik yaralar hiçbir zaman iyileşmiyor. Bu nedenle çocuklara yönelik şiddetin önüne geçilmesinde herkesin, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Çocuğa karşı uygulanan şiddete karşı susmak en büyük vicdansızlıktır. Çocuğa uygulanan şiddet açığa çıktıkça çocukların huzurlu bir ortamda büyüme şansı yükselecektir. 
Son söz ise şiddet içermeyen bir dünyada büyümek her çocuğun hakkıdır.   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti