Mehmet ŞAR Yıldırım ve Pence Arasındaki Görüşme Krize Çözüm Olur Mu?
Yıldırım ve Pence Arasındaki Görüşme Krize Çözüm Olur Mu?
Mehmet ŞAR
Yazar Profili

Yıldırım ve Pence Arasındaki Görüşme Krize Çözüm Olur Mu?

Türkiye ve ABD arasında yaşanan krizin ardından Başbakan Yıldırım ilk kez ABD’ye gidiyor. 7-9 Kasım tarihlerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyaretinde ABD Başbakan yardımcısı Michael Pence ile bir görüşme yapması bekleniyor. 

Türkiye ve ABD arasındaki siyasi ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde yapılacak olan bu görüşme, krize bir çözüm olabilir mi?

Türk ve Amerikan sisteminin iki numaralarının son üç yıldır Türk Amerikan ilişkilerinde yaşanan ve biriken bütün sorunları değerlendirmesi bekleniyor. Elbette bu sorunlara sihirli bir değnek dokunarak çözmeyecek, ama bu görüşmenin bir süredir beklenen en üst düzey adım olacağı kesin. 

Resmi kaynaklara göre 7 – 9 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Yıldırım-Pence görüşmesinin uzun süredir planlandığını da belirtiyor. Kaynaklara göre bu görüşmenin vize krizi ile ya da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında iletişimin kesintiye uğraması ile doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Bu haberin duyurulmasının ardından dün kulislerde Reza Zarrab davasıyla bağlantısı olduğu da iddialar arasında yer aldı, ancak kaynaklar bunu da yalanladı. 

Anlaşılan o ki, Washington’dan 7-9 Kasım tarihi önerisi konsolosluk ve vize krizleri patlamadan önce geldi. Kaynaklardan alınan bilgilere göre bu konuda Ankara’da bir iç tartışma da yaşandı. Çünkü bu şartlarda Başbakan’ın ABD’ye gitmesinin nasıl bir faydası olacağı bilinmiyor. Buna rağmen Başbakan Yıldırım gitme kararı aldı. 

Elbette Yıldırım ABD’de sadece Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmeyecek. Aslında New York’taki iş ve yatırım çevreleriyle de toplantılar yapmak isteyen Yıldırım, bu çerçevede çalışmalara başladı bile. 

Başbakan Yıldırım ve Pence arasında yapılacak olan görüşmede konuşulması beklenen onlarca siyasi sorun var. Bakalım bu görüşmenin sonunda ne tür yeni gelişmeler yaşanacak? 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti