Mahfi Kıraç Araziler
Kıraç Araziler
Mahfi
Yazar Profili

Kıraç Araziler

İnsanların yaşam coğrafyasında kıraç arazilerin olduğu sahalar, verimli alanlara dönüştürülerek bilgi, muhabbet ve bağlılıkta daha ileri seviyelere gidilebilir. Bunun içinde ömrün tamamı eğitime adanmalı ve yaşamın tek hedefi gönüllerde konaklamak olmalıdır. 
 
Eskiden varlıklarıyla huzur veren insanlar, günümüzde varlıklarıyla etrafına acı vermektedir. Eski ile günümüz arasındaki tek fark ise gönüllere hitap meselesidir. Günümüzün bencilleşen ve nefsinin esiri olan insanları gönüllere hitap edemediğinden etrafına çile ve acı saçmaktadır. Yaşanan toplumsal olaylara bakıldığı zamanda toplumun gittiği yolun işaret levhasının doğru yönü göstermediği çok rahat anlaşılır. 
 
Günümüzde kıraç arazilere dönüşen gönüller, dünyaya dost aynasından bakamadığından dolayı yaşamı bir bütün olarak algılayamamaktadır. Yaşamın parçalarını bir araya getiremeyen insan, o parçaların altında ezilmektedir. 
 
Gönlündeki kıraç arazileri yeşillendirerek var olduğunun farkına varmak ve gelecek nesillere insanlık gibi değerli bir miras bırakmak isteyen insanlar, ülkülerinin izinde yaşamlarını sürdürürler. İnsanlar, ülküsünün izinde gittiği zaman rüzgar ters yönden esse de hamurunu yoğurup değiştiremez. 
 
İnsanlar, kıraç arazilere dönüşen gönüllerini yeşillendiremediği sürece yetiştirdiği evlatlarının gönlüne serptiği tohumlar yeşerdiği zaman evlatlarına doğru yönü göstermeyecek ve tıpkı kendileri gibi evlatları da yaşam yolculuğunda yanlış istikamette ilerleyecektir. Yaşam yolculuğunda yarı yolda kalan evlatlarımızın mesuliyeti de bizim omuzlarımızda olacaktır. 
 
İnsan, bir gönülden diğer gönle selam göndermeli, selam almalı. Suyun ve güneşin istikametinde ilerleyerek kıraç gönüllerini yeşertmeli. Yazdığı da okuduğu da töreye uygun olmalı. Adalette hassas olmalı. Güzel ahlak ve merhamet sahibi olmalı. Gelecek nesillere güzel imar edilmiş bir yaşam miras bırakmalıdır. 
 
Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki Allah'a yaptığımız secde çocuklarımızı imana teşvik etmelidir. Allah'a secde ettiğimiz halde yolsuzluğu, rüşveti, adaletsizliği yaşantılarımıza şiar edinmişsek yaptığımız secde ancak çocuklarımızın imanını zayıflatır.     
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti