Mahfi Cimri
Cimri
Mahfi
Yazar Profili

Cimri

Cimrilik, egosu yüksek ve karakter seviyesi düşük insanlardaki bir ruh hastalığı olduğundan mıdır nedir günümüzde cimri insanlar, dünya nüfusunun önemli bir kısmını oluşturur.  

Kendisine özgüveni olmayan insanlar, maddi varlıklarını yitirdikleri zaman tamamen yalnız kalacaklarından ve büyük bir felaketin içerisine sürükleneceklerinden korktuklarından dolayı mallarına dört elle sarılırlar. Bu insanlar, gerçek ve baki olan sevginin mala karşı duyulan değil, insana karşı duyulan sevgi olduğunu anlayamazlar. 

Cimri insanlar, çok öfkeli olduklarından ve sakin davranmayı beceremediklerinden dolayı en büyük zararı kendilerine verirler. Kendilerine kötülük yapıldığı zaman panik içerisinde karşıdakini hemen düşman bellerler. Cimri insana kötülük yapıldığı zaman iyilikle karşılık vereceğini ummak fazla iyimserlik olur. Cimri insan, malının tehlikede olduğunu hissettiği an yalana sık başvurur. Onların gözünde tek gerçeklik mal olduğundan dolayı söyledikleri yalanın hiçbir önemi yoktur. Bazı insanlarda vardır ki cimri insandan cömertlik yapmasını bekleyerek medet umarlar. Cimri insanın, cömertlik kelimesine karşı alerjisi olduğundan dolayı onlardan cömertlik beklemek, ahmaklık ile eş değerdir.  

Cimri insanların elinin darlığı gönüllerine de yansıdığından dolayı yüzsüz olurlar. Bu yüzden cimrinin aşı davet etse dahi yenilmez. Çünkü en ufak bir sıkıntıda hemen başa kakar. Hem de öyle bir ortamda kakar ki itibarınız falan yerle bir olur. 

Cimrilik ile mücadele etmede en önemli silah eğitimdir. Ayrıca cimri insanlara doğru yolu göstermek için gönül koymamak gerekir. Onlar, bizi çok kızdıracak davranışlarda bulunsalar da sabrederek ve nefsimize uymayarak affedeceğiz. Unutmayalım ki insanlığın en büyük düşmanı olan şeytan, cimri insanları sürekli fakirlikle korkutur ve onların kanına girer. 

Şundan da emin olun ki cimri insanlar, cimrilikleri yüzünden toplumda ne kadar gülünç duruma düştüklerini bilselerdi cimriliklerinden derhal vazgeçerlerdi.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti