Mahfi Çocuklarımıza Karşı Tavırlarımız
Çocuklarımıza Karşı Tavırlarımız
Mahfi
Yazar Profili

Çocuklarımıza Karşı Tavırlarımız

Yaşamımızdaki en değerli vakitlerimiz, şüphesiz çocuklarımızla geçirdiğimiz vakitlerdir. Peki, çocuklarımıza ne kadar zaman ayırıyoruz?

Örneğin onlarla sohbet ederek düşüncelerine değer veriyor muyuz? Ne kadar sıklıkla şakalaşıp eğleniyoruz? 

Şunu unutmamak gerekir ki yaşamda başarısız olan her çocuğun sorumlusu anne ve babasıdır. Çocuklarımıza şunu yap, bunu et diye emir yağdırmak yerine onların gönüllerinde taht kurmalıyız. Bunu başardığımız takdirde beyinlerine de hitap edeceğimizden hiçbir sözümüzden çıkmayacaklardır. 
Çocuklarımız, bir çiçekten farksızdır. Bir çiçek, sulanmadığı takdirde nasıl solup giderse, çocuklarımız da bizlerden ilgi görmediği zaman öyle solup gitmektedir. Bunun için çocuklarımızı sık sık dinlemeli, onların tercihlerine ve inandığı görüşlere değer vermeliyiz. 

Çocuklarımız hata yaptığı zaman doğal karşılamalı ve onlara kızmamalıyız. Hata yapmak, tıpkı bizler gibi onların da en doğal hakkıdır. Çocuklarımız hata yaptığı zaman onlarla iletişim yollarını kapatmamalı bilakis, hatalarını görmelerini sağlayacak tarzda davranmalı ve sürekli iletişim halinde olmalıyız. 

Çocuklarımız, bizlere kendilerini ifade etmek ya da düşüncelerini anlatmak istediği zaman büyük bir sabırla onları dinlemeliyiz. Onları susturmak ya da dinler gibi yapmak affedilemeyecek kadar büyük bir hatadır. Çünkü çocuk, bu davranışımız karşısında kendisini değersiz hissedecektir. Çocuklarımızı can kulağıyla dinlemeli ve sorularına baştan savma cevaplar vermemeliyiz. 

Çocuklarımıza karşı sık yaptığımız hatalı davranışlarımızdan biride bir şeye itiraz ettikleri zaman çok sert tepki vermemizdir. Onların itirazlarını anlayışla karşılamalı, niçin itiraz ettiklerini anlamaya çalışmalı, doğru yolu beraber bulmaya çalışmalıyız. 

Ebeveynlerin birçoğu, çocuklarına karşı olan ilgisizliğine günlük sıkıntılarını gerekçe gösterse de  bu mazeret olarak kabul edilemez. Çünkü sıkıntılarımızın kaynağı çocuklarımız olmadığı gibi faturayı da onlara kesmeye hakkımız yoktur. 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, günde ayıracağımız yarım saatin onlar için anlamı çok büyük olacaktır. Bu yarım saat içerisinde tüm dünyevi sorunlarımızdan da uzaklaşacağımız için bu kısa zaman dilimi yaşama olan motivemizi artıracaktır. Yani çocuklarımıza ayırdığımızı vakit kayıp değil, kazançtır.  

Şu dünyadaki menfaat kavgası yüzünden çocuklarımızın geleceklerini mahvetmeyelim. Ne onları,  ne de kendimizi aldatalım. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti