Mahfi Azmin Sonucudur Başarı
Azmin Sonucudur Başarı
Mahfi
Yazar Profili

Azmin Sonucudur Başarı

Toplumların kalkınması için ekip ruhu içerisinde azmetmesi, çalışması ve üretmesi gerekir. Bunun meyveleri ise hasat mevsimi gibi nesilden nesile toplanır. Ayrıca karınca gibi çalışkan olan bir toplumun bireyleri yaşamaktan da bambaşka bir haz alır. Dünyadaki en büyük mutluluk da çalışmanın ardından gelen başarı ile hissedilen duygudur.

İnsanın azimle çalışarak başarıyı elde etmesi çocukluk çağından itibaren kazanılacak bir kabiliyettir. Örneğin çocukluğunda derslerinde başarısız olan bir kişinin, yetişkinliğinde başarılı olacağını düşünmek fazla polyannacılık olur. Bu yüzden insanların çocukluk çağından itibaren başarıya teşvik edilmesi, başarısızlıklarını ise kınamak yerine sorunun tespit edilerek çözülmesi gerekir. 

İnsanlar, azmederek çalışıp başarılı oldukça huzurlu ve onurlu bir yaşam sürerler. Yaşamlarında bileğinin hakkıyla bir yerlere gelmek ya da bir şeyleri elde etmek isteyen insanlar, mutlaka emek vermelidir. Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'deki ayetler ile Peygamber Efendimizin (s.a.v) Hadis-i Şerifleri incelendiği zaman azmederek çalışana emeğinin karşılığının tastamam verileceği vaat edilmiştir. 

İnsanın azmederek çalışmasının psikolojisine de sayısız katkıları vardır. Örneğin çalışmak, insanı negatif düşüncelerden uzak tuttuğu gibi can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluktan da korur. Tembellik ise insanı mutsuz etmekten başka bir işe yaramaz. Çünkü tembel insanın, kendi emeğiyle ürettiği ve benim eserim diyebileceği hiçbir şeyi olmaz. 

Günümüzde ABD'lilerin, Avrupalıların, Rusların ve Japonların sahip olduğu ileri teknolojiye büyük bir hayranlık beklemekteyiz. Ancak bunlar, durup dururken olan şeyler değildir. Azmin, çalışmanın, üretmenin, düşünmenin sonucunda gelen başarıdır. En basitinden bugün günümüzde kullanılan radar sistemi, yarasaların biyolojik yapısı incelenerek keşfedilmiştir. Bizler, bu ileri teknolojiye beslediğimiz hayranlığı azme dönüştürüp çalışmayı başarırsak daha ileri teknolojileri dahi üretebiliriz. 

Çalışarak üretmenin ve başarılı olmanın düşünce dünyamızın gelişmesine de önemli katkıları vardır. Mesleğinde azmederek çalışıp yükselen insanlara bakıldığı zaman çok büyük düşünür oldukları ve devamlı düşünerek hareket ettikleri rahatlıkla fark edilir. Bu tür İnsanların düşünce gücündeki dinamo ise çalışmak, azim ve azmin sonucunda gelen başarıdır. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti