Mahfi Asıl Dua
Asıl Dua
Mahfi
Yazar Profili

Asıl Dua

"Siz dua edin, ben duanızı kabul edeyim." (Bakara 186) 
 
Bakara Suresinin bu ayeti kerimesini büyük Türk alimi ve itikat imamı Maturidi, "Siz çalışıp çabalayın, ben sizi başarılı kılayım." şeklinde yorumlamıştır. Maturidi, insanın asıl duasının çalışıp çabalamak olduğunu söyler. 
 
İnsan, hem bedenen hem de zihnen çalışıp çabalamalı ve tembelliği kendisine şiar edinmemelidir. Ancak günümüz insanlığı, kendisine en son dahi şiar edinmemesi gereken tembelliği şiar edindiği için kirlenmiştir. Tabii ki zihinlerde, insanlığın kirinden nasibini almıştır. 
 
İnsan, asıl duaya riayet ederek çalışıp çabalarsa hem zihinsel, hem inanç, hem de itikat açısından temiz olur. Bu üç açıdan temiz olan insan ise ele etek öpmez. Bu dünyada eli eteği öpülmeye değer tek insan Peygamber Efendimiz dahi kimseye el etek öptürmemişken, insanların bugün el etek öpmesi için sıraya girmesi cehaletin olduğu kadar zihinlerdeki kirliliğinde somut göstergesidir. 
 
Şu dünyada vicdanı en pis insan, asıl duaya riayet etmeyerek ekmeğini başkalarının sırtından çıkaran insandır. Bu tür insanların inançları da sakattır. Yaşamını alın teriyle kazanan insanın sadece kazancı değil, aynı zamanda yüreği de temizdir. Araya hiçbir aracı koymadan inancının saflığı ve yüreğinin temizliğiyle Allah'tan ister. Birilerinin peşinden koşmaya meraklı insanlar, vicdanı pis olan insanların peşinden koşacağına vicdanı temiz olan bu insanların peşinden gitmelidir. 
Menfaatinin esiri olan, zulme boyun eğen ve kula kulluk yapan insanlar, kendilerini bilgi ve erdemle donatarak akıllarını kullanıp asıl duaya riayet ederek yaşarlarsa hem zihinlerini, hem de vicdanlarını bu tür pisliklerden arındırırlar. 
 
Yaşam, büyük ve suyu bol bir nehirdir. İnsanlar, bu nehrin suyunu temiz tuttukları sürece bir gün boğulmadan çıkışa varırlar. Bu nehrin suyunu kirleten ise işlenen günahlardır. 
 
'İnsanlar, günah işlemekten beri değildir.' şeklinde bir düşünce aklınıza gelebilir. İnsanlar, elbette günah işleyeceklerdir. Önemli olan günah işlememeye mümkün mertebe özen göstermek, işlenen günahlar içinde tövbe ederek asıl duaya riayet edip kirlenen nehrin suyunu temizlemektir.      
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti