Mahfi Sosyal Medyanın Eksileri
Sosyal Medyanın Eksileri
Mahfi
Yazar Profili

Sosyal Medyanın Eksileri

Günümüzde sosyal medya hesabı olmayan vatandaşa rastlamak neredeyse imkansız hale geldi. Ancak sosyal medya hesaplarını kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok şeye dikkat etmiyoruz. Örneğin takipçilerimizi belirlerken gerçek yaşamda dostluk etmeyeceğimiz kişileri, takipçi sayımız fazla olsun diye takipçi listemize alıyoruz. Günlük yaşamda konuşmayacağımız ya da dile getirmekten çekineceğimiz hususları sosyal medya hesaplarımızda çok rahat paylaşıma açıyoruz. Hatta günlük yaşamda kimseye bahsetmeyeceğimiz mahremlerimizi sosyal medya hesaplarında paylaşıyoruz. 

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan paylaşımların doğruluğuna hemen inanmamak gerekir. Bu yüzden sosyal medya hesabı kullanıcılarının sorgulayıcı bir kişiliğe sahip olması önemlidir. 

Sosyal medya kullanıcılarının düştüğü en büyük hatalardan biride sosyal medya üzerinden kolay para kazanacaklarına inanmalarıdır. Bu şekilde kişisel verilerini çok kolay şekilde dolandırıcılara kaptıran kullanıcı sayısı az değildir. 

Sosyal medya kullanıcıları ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar paylaşımları dünyaya açıktır. Bu yüzden kullanıcılar, ne paylaştıklarına ayrı bir hassasiyet göstermelidir. 

Sosyal medya kullanıcıları, günlük yaşamlarındaki tartışma adabının sosyal medya ortamında da geçerli olduğunu hiçbir zaman unutmamalıdır. Bu nedenle hakaret, küfür, tehdit, dalaşma gibi hususlardan kaçınılmalıdır. 

Sosyal medya ortamı kesinlikle ring ortamı değildir. Kullanıcılar, sosyal medya ortamında vakit geçirirken klavye kavgalarından uzak durmalıdır. Unutmamalıdır ki klavyenin tuşu, gerçek yaşamdaki yumruktan daha fazla acıtır. 

Sosyal medya kullanıcıları, suç niteliği taşıyan paylaşımları çok sık yapmaktadır. Sanki sosyal medya ortamında işlenen suçun hiçbir cezası yokmuş gibi. Oysa sosyal medya ortamında işlenen suçla, gerçek yaşamda işlenen suç arasında hukuki açıdan hiçbir fark yoktur. 

Aileler, çocuklarını sokaklardaki risklerden korumak için büyük bir özen göstermektedir. Ancak sanal ortam, dışarıdan daha riskli olduğu için bu özeni sanal ortamda da gösterilmesi gerekir.       

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti