Mahfi En Güçlü Okul: Aile
En Güçlü Okul: Aile
Mahfi
Yazar Profili

En Güçlü Okul: Aile

Aile öylesine güçlü bir okuldur ki onun gücüne benim diyen okullar dahi ulaşamaz. Bir toplumun yapı taşlarını ve özünü oluşturan aile, bireylerin sosyalleşerek topluma kazandırıldığı çok önemli bir kurumdur.

Aile, bir toplumun en güçlü kalesidir. Bu kalenin tahribata uğraması, gereken önemin verilmeyerek zayıflatılması toplumu yavaş yavaş yıkıma götürür. Birçok badire atlatan milletimizin güçlü bir şekilde ayakta durabilmesinde en önemli etken aile kurumunun güçlü olmasıdır. Bizde vatan ve millet sevgisi bireye, ailesi tarafından daha küçük yaşlarda aşılanır.

Çocukların ileriki yaşlarda psikolojik açıdan sağlıklı olabilmesi aile içerisindeki ilişkilerin güçlü olmasına bağlıdır. Toplumumuzda, komşuluk, arkadaşlık, dostluk ve akrabalık gibi ilişkilerde dayanışmanın güçlü olması yine bireyin yetiştiği aile içerisindeki dayanışmanın güçlülüğü ile eşdeğerdir. Ayrıca aile içerisindeki iş bölümü ve bu iş bölümünün bireye yüklediği sorumlulukların yerine getirilmesi bireyin, ileriki yıllarda iş yaşantısındaki başarısında da önemli etkendir.

Bir toplumun körelmeyerek ufku açık bir şekilde geleceğe yol alabilmesi aile yapısının kültür ve uygarlık seviyesiyle ilişkilidir. Köklü ve sistemli bir aile yapısında yetişen bireyler, sadece psikolojik olarak değil, sosyal ilişkiler bakımından da güçlü olur. Bir insanın gelişiminde en önemli figür anne ve babadır. Bu yüzden anne ve babanın topluma karşı sorumluluğu çok ağırdır. Anne ve baba, en başta aile bütünlüğünü korumak, aile içerisinde örnek davranışlar ile çocuklarını yetiştirmek ve her daim evlatlarının yanında olduklarını hissettirerek onları sevgi ve güven ortamı içerisinde yetiştirmekle yükümlüdür.

Endüstri sektörünün ortaya çıkmasıyla birlikte iş hayatına kadınların katılımının da artması aile yapısını maalesef zayıflatmıştır. Bugün modern insanlar olarak her ne kadar kabullenmesek de kadının ekonomik bağımsızlığını kazanması boşanma davalarının sayısını bir hayli artırmış ve aile kurumunu çökme noktasına getirmiştir. Bir toplumun en güçlü okulu olan aile kurumunun zayıflaması toplumlarda hak, hukuk ve merhamet gibi hususları da çökertmektedir. Parçalanmış ailelerde erdemli, ahlaklı ve vicdan sahibi insanların yetişebilmesi adeta mucize olacağından anne ve babalar, toplumsal yapının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için aile bütünlüğünü korumada her türlü fedakarlığı yapabilmelidir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti