Mahfi Çağımızın Sinsi Düşmanı: Stres
Çağımızın Sinsi Düşmanı: Stres
Mahfi
Yazar Profili

Çağımızın Sinsi Düşmanı: Stres

Stres, çağımızın en sinsi hastalığıdır. İnsanlar, yaşadığı stres sonucunda evladını bile öldürürken biz, sadece cinnet diye geçiştiriyoruz. İnsanlar, stres sonucunda depresyona girerek kutu kutu psikolojik ilaçlar içerek kendilerini uyuştururken biz, kaybedilen bu insanları görmezden geliyoruz. Ama ortada daha acı bir gerçek var ki hepimiz, çağımızın en sinsi düşmanı stres denilen hastalığın pençesindeyiz. Ama bunun farkında bile değiliz. 

Günümüzde insanlar, hastaneleri mekan olarak bellemişler. Çünkü yaşadıkları stresin sonucu olarak ruhsal çöküntüye girmekte ve fiziki olarak birçok rahatsızlığa yakalanmaktadırlar. 

Günümüz insanlarının neden bu kadar stresli olduklarını hiç düşündük mü? 

Etrafımızı dikkatli bir gözle incelediğimiz zaman insanların büyük bir manevi doyumsuzluk içerisinde olduklarını görürüz. Bu manevi doyumsuzluk ise insanları hoşgörüsüzlüğe itmektedir. Bunun sonucunda da en ufak bir sinirlilik hali şiddete dönüşmektedir. 

İnsanların, günümüzde yaşadığı stresin kaynağı ise Allah'ın ilminden uzaklaşarak kendi bildikleri yolda ilerlemeleridir. Yüce Allah, Yüce Kitabı Kur'an-ı Kerimde kullarına şöyle buyuruyor: "Kalpler, ancak Allah'ı anmakla yatışır." Tevekkül, merhamet, affetmek, sevmek, namaz kılmak, tespih çekmek, Kur'an-ı Kerim okumak, yetim başı okşamak, mazlumun yanında yer almak, gıybet etmemek, iftira atmamak, nefretten kaçınmak ve daha birçok şey Allah'ı anmak yani zikirdir. 

Peki, bunların hangisini hakkıyla yerine getiriyoruz?

Şu dünyada çıkarımız olmadan Allah'ın rızasını kazanmak için ne yapıyoruz?

Bizler, yaptıklarımızı sırf Allah rızası için yapmadığımızdan, sadece kendi çıkarlarımıza hizmet ettiğimizden ve yaşadığımız her gün Allah'ı anmaktan biraz daha uzaklaştığımızdan dolayı stres, bir veba gibi toplum içerisinde yayılmakta ve insanları, şiddete meyilli hale getirmektedir.  

Peygamber Efendimiz, birbirimizle ilişkilerimizde bizlere kolaylığı öğütlerken bizler, neden zorlaştırmayı seçiyoruz? 

Kendimize tanınan toleranslar hoşumuza giderken neden başkasına tanınan toleranslar zorumuza gidiyor?

İyi Müslümanlığı neden daima başkasından bekliyoruz?

Çünkü hepimiz, nefsimizin kölesiyiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti