Mahfi Tarihten Ders Alınmazsa
Tarihten Ders Alınmazsa
Mahfi
Yazar Profili

Tarihten Ders Alınmazsa

Günümüz insanlarına şöyle bir bakıyorum da herkes, 'bir şey olmaz, olsa da kurtarırlar.' havası içerisinde yaşıyor. Oysa insanlık ne çekmişse bu düşünceden çekmiştir. Tarihin tek amacı yapılan yanlışlardan ve doğrulardan ders alınmasıdır. Her ne hikmetse tarihten bir türlü ders alınmadığı için insanlık felaketlerden ve acılardan bir türlü yakayı kurtaramamış. 

Bizler, bugün huzur içerisinde yaşayamıyorsak büyüklerimizin tarihi ıskalamalarından dolayıdır. Çocuklarımız da gelecek de huzurlu yaşayamayacak. Çünkü bizde tıpkı büyüklerimiz gibi tarihi ıskalayarak yaşadığımız için onlara sağlam bir gelecek hazırlayamıyoruz. 

Nasıl olsa bir şey olmaz. Sıkıntıya düştü mü bir çaresi bulunur. Battı gemi yan gider. Bu tür düşünceler ile tedbirsiz yaşamanın faturası bizlere o kadar ağır çıkmaktadır ki bu ağır faturanın altında ezilsek dahi farkında değiliz. İnsanlık bugünlerde tarihinin en sıkıntılı süreçlerinden birini yaşıyorsa, yaşantılarımız allak bullaksa hiçbir şeye aldırış etmeden yaşadığımız için bunun tek sorumlusu bizleriz. 'Nasıl olsa bir kurtarıcı gelir ve batmakta olan gemiyi kurtarır.' mantığı içerisinde üretmeden tüketiyoruz. İsraf ise diz boyu. 
Kısacası kurtarıcı mantığı yanlış bir mantıktır. Her taraftan içine su alan gemiyi hangi kurtarıcı, nasıl kurtaracak? İçinde bulunduğumuz gemi batıp da etrafımıza köpek balıkları üşüştüğü anda mı gerçeklerin farkına varacağız. Ancak o gün iş işten geçmiş olacak. 

İnsanlık gemisi batıyor ama insanlar günlerini gün etmenin peşindeler. Gelecek nesiller ise kimsenin umurunda değil. Ben lüks içerisinde yaşayayım, keyfimden zerrece taviz vermeyim de batan insanlık gemisi olsun. 

Ve insanlık gemisi battığı gün hepimiz, sırtlanlar gibi etrafımıza üşüşen köpek balıklarına yem olacağız. Kolumuzu, bacağımızı hiç acımadan kopartacaklar. O halde rahatımızın değil, insanlık gemisini kurtarmanın peşinde olmalıyız. Unutmayalım ki hiçbir gemi, altı tamamen çürüdüğü için batmaz. Gemiyi batıran ufak deliklerden sızan sulardır. Bizlere düşen ise el ele vererek o ufak delikleri kapatmaktır. Biz, tarihten ders almazsak yaşam bize dersimizi en acı şekilde verir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti