Mahfi Muhalefet ve Demokrasi
Muhalefet ve Demokrasi
Mahfi
Yazar Profili

Muhalefet ve Demokrasi

Toplumumuz, hangi konuda olursa olsun muhalefet edenleri sevmediği gibi muhalif bir konuma düşmeyi de hiç istemez. Bunda tarih kitaplarında muhaliflere sıkça yer verilmemesinin, yer verildiği zamanda kötülenmesinin büyük etkisi vardır. Muhaliflerle ilgili tartışma götürmeyecek diğer bir hususta muhaliflerin devamlı haksız olduğunu düşünmemizdir. 

Oysa iktidar nasıl demokrasinin bir gereği ise muhalefette demokrasinin bir gereğidir. Hatta muhalefet ve demokrasi o kadar iç içe geçmiş kavramlardır ki etle tırnak gibi birbirinden ayrı düşünülemez. Toplumumuz, muhaliflere gereken değeri verdiği sürece kendisinin dahi inanamayacağı gelişmeler kaydedecektir. Bu yüzden toplumumuz, yaşamın her kademesinde olan muhaliflere önyargılı davranarak dışlamaktansa onların görüşlerinden istifade ederek ufkunu genişletebilir. 

Tarihin seyrinin belirlenmesinde iktidardaki aktörlerin tek güç olduğu düşünülse de bu çok büyük bir yanılgıdır. Çünkü muhalif aktörler de tarihin seyrinin belirlenmesinde önemli katkı sağlarlar. Tarihimizin seyri mercek altına alındığı zaman bu çok rahat fark edilir. Siyasi noktada muhalif eden insanların dikkat etmeleri gereken en önemli husus ise muhalefet edeceğim diye rejim karşıtı faaliyetler içerisine girmemektir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi tarihin seyrinin belirlenmesinde muhaliflerin de önemli rolü olduğu için böyle bir durum kantarın topuzunu kaçırır. 

Demokrasi denilen çarkın en önemli dişlilerinden olan muhalifler, aynı zamanda çok iyi araştırmacıdırlar. Zaten haklılıklarını ifade edebilmek için böylesine önemli bir özelliğe de ihtiyaçları vardır. Bilinçli muhalefet edenler, mevzuları araştırarak konuştukları için meseleleri çok iyi tahlil ederler. Bu nedenle bilinçli muhalefet edenlerin söylediklerini çok iyi değerlendirmek gerekir. Ayrıca bilinçli muhaliflerle tartışmak ayrı bir zevktir. 

Muhalifler, demokrasinin temeli olan savunma hakkını kullanarak görüşlerini dile getirirler. Bu, bir ülkenin ayakta kalmasını sağlayacak kadar çok değerli bir haktır. Böylesine değerli bir hakkı kullanan muhalifler, tarihin bir gün her şeyi yazacağını her an hatırlarında tutarak kamuoyunu aldatıcı söylemlerden uzak durmalıdırlar. 

Muhaliflerde, hangi konuda muhalefet yaparlarsa yapsınlar ülkemize şerefle hizmet etmenin ve neticede memlekete fayda sağlayacak projeler üretmenin peşindedirler. Bu yüzden tarih analiz edilirken muhalif görüşleri dışlamamak gerekir. 

Son olarak halk okudukça daha da bilinçleneceğinden demokrasi kültürü daha gelişecek ve muhalifler, demokratik ortamlar da görüşlerini özgür şekilde ifade edebileceklerdir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti