Mahfi Cücelerin Aksak Oyunu
Cücelerin Aksak Oyunu
Mahfi
Yazar Profili

Cücelerin Aksak Oyunu

İnsanlar, ben bileyim de kimse bilmesin hevesinde olduğu için günümüz dünyasında hüküm süren tek kuvvet cehalet. Yaşam pınarlarımızı kurutan, çöldeki kızgın güneş gibi yaşamlarımızı kasıp kavuran, bileğimizdeki gücü ve yüreğimizdeki yaşam hazzını yok eden, kulu, kula kul eden, vatanı el eden cehalet. 
 
Düşünce dünyamıza taşlar ören, suçun mimarı olan cehalet, bizleri karşılıklı bilmenin hazzından yoksun bırakmaktadır. Cehaletin ne kadar berbat bir şey olduğunu anlamak istiyorsanız bir iki bilgili insanın, bir de iki cahil insanın sohbetine katılın. O zaman anlarsınız aradaki okkalı farkı. 
 
Cehalet, insanın yaşamını yangın yerine çevirir. Çünkü cehaletin hüküm sürdüğü bir ortamda bütün bilginler, bağrına taş basar ve susar. İnsan, cahilliği ile hışmı at başı gidince sabırsız yaprak gibi dalından çabuk düşer. Yani bir fikrin savunuculuğunu yaparak dava adamı olamıyor. Bumerang gibi her gün bir başka renge bürünerek yaşıyor. 
 
Yaşamın, bize bir türlü tebessüm etmediğinden şikayet ederiz de yaşamın, gözlemi ve incelemeyi seven insanların yüzüne tebessüm ettiğini bilemeyiz. Bedenlerimiz kilolu, ruhumuz ise zayıf olunca geleneksel motiflerle geleceğimizi inşa edemiyoruz. Bugünümüzü ise adı cehalet olan tırpanla tırpanlıyoruz. 
 
Cehalet, bizleri karşı karşıya getirdiğinden dolayı bir türlü birlik olamıyoruz. İki düşman gibi hep karşıdakinin adım atmasını bekliyoruz. İlk adımı atanın kazanacağının bilincine ise daha varamadık. Yaşıyoruz ama yaşadıkça düşünce dünyamız, cehaletimiz yüzünden ufalıyor. 
 
Cehaletin yaşamlarımızda oluşturduğu tehlikenin farkında değiliz. Yaşamlarımızdaki istikametin sürekli aşağı olduğunun farkında değiliz. Telafi edilemeyecek hatalar yaptığımızın farkında değiliz. Bilmeyerek, görmeyerek ve duymayarak bir yere varamayacağımızın farkında değiliz. Yaşamlarımızdaki temel eksikliğin bilgi olduğunun farkında değiliz. Cehaletin, yaşamlarımızı sürükleyerek darağacına götürdüğünün farkında değiliz. En önemlisi de ayağımıza çelme takanın etrafımızdaki cahil cücelerin aksak oyunu olduğunun farkında değiliz. 
 
Cehalete savaş açmayan insanın yaşamında söz hakkı olmaz. Onlar, yaşamı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Onlar, cahil kalarak yaşamda işlenebilecek en büyük suçu işlemişlerdir.   
  
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Diriliş Ertuğrul İlk Sırada!
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti
Ferhat Göçer Basın Toplantısını İptal Etti